fbpx
probiotyki na infekcje pochwy

Jakie probiotyki na stany zapalne pochwy?

Zobacz, jakie probiotyki na stany zapalne pochwy mogą Ci pomóc pokonać jedną z najbardziej dokuczliwych i nieprzyjemnych dolegliwości. Dyskusje na temat mikrobioty zwykle koncentrują się na jelitach. Ale co z mikroorganizmami, które znajdują się w innych częściach ciała np. w pochwie? Mikrobiota pochwy jest przecież krytycznym, ale przeważnie pomijanym aspektem zdrowia kobiet. 

Dzieje się tak po części dlatego, że naukowcy wiedzą znacznie więcej o drobnoustrojach w przewodzie pokarmowym niż o drobnoustrojach w pochwie. Nie bez znaczenia są również czynniki kulturowe, które ograniczają otwarte, szczere rozmowy na temat kobiecych narządów płciowych. A przecież kobiety bardzo często zgłaszają się do lekarza z objawami, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z brakiem równowagi mikrobioty pochwy. 

Dysbioza pochwy zwiększa ryzyko infekcji

Choć w kręgach badawczych nadal dominującym przedmiotem badań jest mikrobiota przewodu pokarmowego, to z radością zauważyłam, że ilość prac naukowych poświęconych mikrobiocie pochwy i jej wpływie na zdrowie kobiet cyklicznie rośnie. 

Mikrobiota pochwy składa się głównie z bakterii, drożdży i grzybów. Podobnie jak w przypadku mikrobiomu jelitowego, mikrobiota pochwy każdej kobiety jest wyjątkowa. Jej wyjątkowość i niepowtarzalność determinują między innymi takie czynniki jak wiek, dieta, środowisko, hormony i genetyka.  Im bardziej zróżnicowany mikrobiota pochwy, tym lepiej. Jak wynika z badań ilość i różnorodność drobnoustrojów w pochwie ma znaczący wpływ na ogólny stan zdrowia kobiety.

U zdrowej kobiety mikrobiota pochwy charakteryzuje się przewagą gatunków Lactobacillus, głównie Lactobacillus crispatus, Lactobacillus iners, Lactobacillus gasseri i Lactobacillus jensenii, które aktywnie przyczyniają się do obniżenia pH pochwy (<4,5) poprzez produkcję kwasu mlekowego. Bakterie z gatunku Lactobacillus pomagają utrzymać kwaśne środowisko, zniechęcając inne bakterie, drożdże i wirusy do rozwoju.

Zakłócenia mikrobioty

Środowisko pochwy to bardzo dynamiczna przestrzeń. Skład mikrobioty w dużej mierze jest zależny od wieku i tu graniczną datą jest menopauza. Kobiety w wieku rozrodczym mają inną mikrobiotę niż te, które przeszły już menopauzę.

Aktywność seksualna, lubrykanty, hormonalne środki antykoncepcyjne, menstruacja i antybiotyki, a nawet sperma mogą zmienić skład mikrobioty jelitowej. Mówimy wówczas, że występuje stan dysbiozy, która może spowodować bakteryjne zapalenia pochwy. A to z kolei jest czynnikiem ryzyka zakażeń przenoszonych drogą płciową, ma wpływ na przebieg ciąży i chorób zapalnych miednicy mniejszej. 

Wiadomo również, że kobiety z dysbiozą pochwy są bardziej narażone na zakażenie chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz że różnorodność mikrobioty ma wpływ na zagnieżdżenie zarodka. Dysbioza pochwy koreluje  z infekcjami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak HIV, wirusy brodawczaka ludzkiego, opryszczki, rozwojem chlamydii  i rzeżączki. Niestety nadal jest zbyt mało badań na temat wzajemnych zależności pomiędzy mikrobiotą pochwy a rozwojem chorób, by móc przedstawić jednoznaczne wnioski. I tak wiemy więcej niż 10 lat temu i niektóre z ówcześnie rekomendowanych rozwiązań, w świetle wyników najnowszych badań, jest już nieaktualna.

Unikaj irygacji

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego mikrobiomu pochwy, jest pozostawienie go w spokoju. Dlatego nie stosuj środków chemicznych do podmywania, nie funduj sobie irygacji zapachowym płynem do płukania pochwy, a do mycia używaj wody. Pochwa oraz jej ujście, jak również wargi sromowe wyposażone są w naturalny system oczyszczania, który działa bezbłędnie, o ile nie będziesz w niego ingerować agresywnymi środkami chemicznymi.

Tymczasem naturalny zapach pochwy to drażliwy temat

Producenci wszelkich środków czystości wmawiają nam, że trzeba zmienić ten zapach, najlepiej na kwiatowy, cytrusowy, odświeżający. W drogeriach aż roi się od produktów do mycia, dezodoryzacji pochwy. Mamy spraye, płyny, chusteczki, które mają zmienić naturalny zapach pochwy.

Tylko po co?

Pochwa zdrowej kobiety ma naturalny zapach. Wielu mężczyzn twierdzi, że najpiękniejszy na świecie. Więc nie daj się zawstydzić, nie daj sobie wmówić że twoja pochwa pachnie na tyle nieatrakcyjnie, że musisz zmieniać jej zapach.

Infekcje polekowe

Po kuracji antybiotykowej, np. z powodu infekcji dróg moczowych, bardzo często rozwija się bakteryjne zakażenie pochwy. Dlatego tak ważna jest przywrócenie równowagi mikrobiomu pochwy po kuracji antybiotykami. W przeciwnym pojawienie się kolejnych infekcji jest tylko kwestią czasu.

Stosowanie suplementów probiotycznych podczas antybiotykoterapii jest bardzo wskazane. Ale należy przyjmować je o innej porze dnia, co najmniej dwie godziny później niż dawki antybiotyku. Kurację probiotykami należy kontynuować dwa do czterech tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykiem.

Jakie probiotyki na stany zapalne pochwy?

Suplementacja doustnymi probiotykami może również pomóc w utrzymaniu lub zwiększeniu zdrowego poziomu pałeczek kwasu mlekowego w pochwie. Lactobacillus rhamnosus HN001 ™ i Lactobacillus acidophilus La-14®  to jedne z wielu szczepów bakteryjnych, które zostały przebadane pod kątem korzystnego działania w odniesieniu do zakażeń bakteryjnych pochwy, leczenia kandydozy pochwy i zewnętrznych narządów płciowych.